הנדל"ן היקר של דואר ישראל

מתווה ההפרטה של דואר ישראל מציג הזדמנות עסקית נדירה מכיוון דואר ישראל היה במשך עשרות שנים הספק היחיד של חבילות ומכתבים בכל רחבי הארץ. הפעילות של הדואר כלל בעבר גם שליטה על הטלפונים הציבוריים שהיוו אמצעי תקשורת נפוץ, ועל כלל מערך הפצת העיתונות והמכתבים, שהיוו צורת תקשורת עיקרית בין בני אדם. גם היום דואר ישראל ממשיך להיות חברה עצומה בגודלה, המשנעת אלפי טונות של חבילות ומכתבים אל אזרחי המדינה. כדי להחזיק מערך כזה, דואר ישראל שולט על המון נכסים יקרי ערך, אשר לאחר תהליך ההפרטה שלו יהיו זמינים לכל רוכש. ההפרטה של דואר ישראל, אשר על המתווה הכללי שלה הוסכם כבר ב2018, תכלול הזדמנות לרכוש את מערך שליחת החבילות והמכתבים העיקרי של המדינה, ואת נכסי הנדל"ן הנלווים לכך.

מהם הנכסים העיקריים של דואר ישראל בערים השונות

כאמור, דואר ישראל הוא אחת מהחברות הוותיקות במדינה. הוותק של החברה אפשר לה לרכז בידיה כמה מנכסי הנדל"ן היוקרתיים ביותר בישראל. הנכסים של דואר ישראל כוללים מבני משרדים ובירוקרטיה, כמו גם אתרי אחסון ושינוע בכל רחבי ישראל, זאת בנוסף לאתרי החלוקה השונים. הנכסים העיקריים של דואר ישראל בערים השונות כוללים בין השאר:

  • ירושלים: לחברה מספר עצום של אתרים בעיר, אך המבוקש ביותר הוא ככל הנראה מבנה המשרדים ברחוב יפו. מבנה המשרדים כולל 6000 מטר רבוע בנוי, אשר בשל המיקום האסטרטגי ממש על ציר הרכבת הקלה קרוב לכניסה לעיר עשויים להיות שווים 100 מיליון שקלים. מאחר ו העירייה מקדמת תכנית התחדשות באזור, יתכן מאוד ששינוי ייעוד של המתחם יתאפשר.
  • תל אביב: העיר העברית הראשונה היוותה את הבסיס הניהולי והלוגיסטי של דואר ישראל. היא משופעת בנכסים רבים של הדואר, אשר חלקם נמצאים ממש במרכז. למרות זאת, הנכסים הגדולים באמת הם אתרי האחסון בדרום העיר ובמזרחה. האתרים הבולטים כוללים אתר אחסנה ברחוב ההגנה, עם שטח של מעל 25 אלף מטר רבוע, אתרים בשדרות ירושלים ביפו, ברחוב המסגר.
  • חיפה: המבנה העיקרי של דואר ישראל בחיפה הוא אתר מיון עצום ברחוב הפלי"ם בעיר. האתר הוא בשטח כולל של 8000 מטר רבוע בעיר התחתית. הפוטנציאל שלו הוא אדיר, בשל תכנית של עיריית חיפה לשנות את פני האזור ולמלא אותו במבני מלונות ומשרדים.

חשוב לבצע רכישה חכמה

ישנו שפע עצום של הזדמנויות עם פינוי האתרים של דואר ישראל. חשוב להבין השתלטות על שטח נדל"ן כה מבוקש עשויה להיות קשה, או לכלול התחייבות לשימור השימוש המקורי בשטח. יתכן בהחלט ההזדמנויות האמיתיות הן הנכסים הקטנים יותר של הדואר, אלו שהרגולטור צפוי שלא לשים לב אל השימוש העתידי בהן.